info@guvenymm.org
0362 435 44 58

İşyeri Kirası ve Vergiler

Yayınlayan: Sefa KATIRCI
Kategori: Genel, koranavirüs, şirket ve işletmelere sağlanan destek
[md_text md_text_title_bottom_space=”15″ md_text_separator_height=”2″ md_text_separator_color=”rgb(34, 46, 86)” md_text_title1=”pixflow_base64PGgyPkVzbmFmLCDEsMWfbGV0bWUgdmUgxZ5pcmtldGxlcmUgS29yb25hdmlyJnV1bWw7cyBTYWxnxLFuxLEgU2ViZWJpeWxlIFNhxJ9sYW5hbiBEZXN0ZWsgdmUgxLBta2FubGFyJm5ic3A7PC9oMj4=” md_text_title_description=”” md_text_title_description2=”” md_text_desc_google_fonts=”font_family:Roboto%3Aregular%2C100%2C100italic%2C300%2C300italic%2Citalic%2C500%2C500italic%2C700%2C700italic%2C900%2C900italic|font_style:400%20regular%3A400%3Anormal” md_title_bottom_space_description=””]

İşyeri Kirası

İşyerine ait Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarına ait kiranın ödenmemesi, fesih ve tahliye sebebi oluşturmayacak
 

Vergiler

– Tüm mükellefler için Mart ayında verilmesi gereken Şubat dönemine ait KDV beyanname verme ve ödeme süresi  24 Nisan, Ba – Bs formlarının verilme süresi de 30 Nisan gün sonuna kadar uzatılmıştır.
-Tüm Gelir Vergisi mükelleflerinin Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında vermesi gereken KDV  beyannamesi, Muhtasar beyannamsi ve SGK beyannamesi (Prim Hizmet Beyannamesi) verme süreleri 27 Temmuz 2020 günü sonuna kadar uzatıldı. (Mart, Nisan ve Mayıs dönemlerine ait beyannameler)
– Tüm Gelir Vergisi mükelleflerinin  ertelenen beyannamelerinin ödeme işlemleri için son tarih  Ekim, Kasım ve Aralık aylarının son haftası olarak belirlendi. ( Mart Ödemesi -> Ekim, Nisan Ödemesi -> Kasım, Mayıs Ödemesi -> Aralık)
– 65 yaşın(60 yaş olarak güncellenmesi beklenmektedir.)  üzerinde olan ya da kronik rahatsızlığı bulunan vergi mükellefi vatandaşların beyanname ve ödemeleri yasağın sonuna kadar ertelendi.

[/md_text][md_image_box_slider image_box_slider_height=”535″ image_box_slider_image=”6334″][md_text md_text_title_separator=”no” md_text_title1=”pixflow_base64Jm5ic3A7″ md_text_title_description=”” md_text_title_description2=”” md_text_desc_google_fonts=”font_family:Roboto%3Aregular%2C100%2C100italic%2C300%2C300italic%2Citalic%2C500%2C500italic%2C700%2C700italic%2C900%2C900italic|font_style:400%20regular%3A400%3Anormal” md_title_bottom_space_description=””]

Aşağıdaki sektörlerin KDV ve Muhtasar Beyannamelerine ilişkin bildirim ve ödemeleri de Gelir Vergisi mükelleflerinde olduğu gibi beyanname verme süresi 3, ödeme süresi ise 6 ay ertelenmiştir.
  • Perakende Ticaret ve Alışveriş Merkezleri: Market, büfe, bakkal, şarküteri, manav, dondurmacı, tuhafiye, kasap, inşaat malzemeleri satışı, küçük ev eşyaları ile beyaz eşya satışı, mobilya satışı, ev tekstili, kitap ve kırtasiye, gazete ve dergi, ayakkabı ve giyim eşyası perakende satışı, oyuncakçı, tubbi ve ortopedik ürünler, eczane, kuyumcu, çiçekçi, pazarcılar, balıkçılar, pastane ve fırınlar, kişisel bakım ve kozmetik ürünlerinin satışı vb her türlü ürünün perakende olarak satışına yönelik faaliyetler ile alışveriş merkezleri ve buralarda perakende satış faaliyetinde bulunanlar.
  • Demir Çelik ve Metal Sanayii: Demir, çelik, alüminyum, bakır, kurşun, çinko, kalay imalatı ile bunların imalatçılar tarafından satışı.
  • Otomotiv: Otomobil, kamyon, kamyonet, treyler (römork) ve yarı treyler imalatı otobüs, minibüs, midibüs, traktör, motosiklet, römork, karavan gibi tüm motorlu kara taşırlarının imalatı, toptan ve perakende satışı ile otomotiv yan sanayii.
  • Sinema ve Tiyatro Faaliyetleri: Tiyatro, opera, bale, sinema, konser gibi her türlü sanatsal faaliyetler.
  • Lojistik ve Ulaşım: Hava, kara, demiryolu, deniz ve her türlü suyolu ile yapılan her türlü şehir içi ve şehirlerarası yük ve yolcu taşımacılığı, otoyol, tünel ve köprü işletmeciliği, depolama ve antrepoculuk faaliyetleri, havaalanı yer hizmetleri gibi her türlü lojistik ve ulaşım.
  • Konaklama: Otel, motel, pansiyon, tatil köyü gibi konaklama faaliyetleri, tur operatörü ve seyahat acenteliği faaliyetleri, rezervasyon hizmetleri gibi her türlü konaklama ve buna ilişkin faaliyetler.
  • Yiyecek ve İçecek Hizmetleri: Lokanta, kafe, kıraathane, kahvehane, çay ocakları, kantinler, ulaşım araçlarında bulunan büfeler gibi her türlü yiyecek ve içeceklerin sunumuna yönelik hizmetler.
  • Tekstil ve Konfeksiyon Faaliyetleri: Kumaş ve iplik imalatı, her türlü pamuktan, yünden, tiftikten, elyaftan ve kumaştan mamul ürünlerinin imalatı ile giyim ve ev tekstili ürünlerinin imalatı ile satışı gibi her türlü tekstil ve konfeksiyon imalat ve satışı.
  • Etkinki ve Organizasyon: Gösteri, kongre, konferans, ticari fuar ve etkinliklerin organizasyonu ile internet kafe, oyun, düğün ve nikah salonu, spor merkezleri gibi yerlerde gerçekleştirilen her türlü etkinlik ve organizasyon faaliyetleri.
  • Sağlık Hizmetleri: İnsan sağlığına yönelik hastane hizmetleri, diyaliz merkezleri, özel hekimlik faaliyetleri, diş hekimliği faaliyetleri, yatılı bakım faaliyetleri, tıbbi laboratuvar hizmetleri gibi sağlık faaliyetleri.
  • Mobilya İmalatı: Sandalye, koltuk, kanepe, çekyat, divan, vb.leri ile iskeletlerinin imalatı, büro ve mutfak mobilyaları imalatı, yatak imalatı, yatak odası, yemek odası, banyo dolabı, genç ve çocuk odası takımı, gardırop, vestiyer gibi mobilyaların imalatı.
  • Madenciliki ve Taş Ocakçılığı: Taş kömürü, linyit, uranyum, krom, nikel, alüminyum gibi madenlere yönelik faaliyetler ile mermer, granit ve taş ocakçılığı gibi madenciliğe yönelik faaliyetler.
  • İnşaat: Bina projelerinin geliştirilmesi, ikamet amaçlı olan ve olmayan binalar ile yeniden düzenlenmesi ve yenilenmesi faaliyetleri, yıkım işleri, sıtma, havalandırma, soğutma ve iklimlendirme sistemlerinin kurulumu, binaların iç ve dış boyama ve işleri, duvar ve yer kaplama gibi bina inşaatı ile özel inşaat faaliyetleri.
  • Endüstriyel Mutfak Ekipmanları: Demir, çelik, alüminyum ve bakırdan sofra ve mutfak eşyalarının imalatı gibi endüstriyel mutfak ekipmanlarının imalatı.
  • Araç Kiralama: Motorlu kara taşıtlarının ve arabaların kiralanması
  • Basılı Yayın ve Matbaacılık: Ders ve çocuk kitaplarının, gazetelerin, dergi ve süreli yayınların yayımı gibi basılı yayın hizmetleri, gazetelerin, dergilerin ve süreli yayınların basım hizmetleri ve ciltçilik gibi hizmetler.
Sonuç olarak; tüm gelir vergisi mükelleflerinin ve yukarda mücbir sebep kapsamında bulunan işletme ve KOBİ’lerin KDV Beyannamesi, Muhtasar Beyannamesi ve SGK (Prim Hizmet) Beyanname verme için son tarihi;  Mart dönemi için son tarih Haziran ayı sonuna, Nisan dönemi için Temmuz ayı sonuna ve Mayıs dönemi için Ağustos ayı sonuna ertelenmiştir.
Verilen KDV Beyannamesinin, Muhtasar Beyannamesinin ve SGK primlerinin ödenmesi için son süre ise aynı sıra ile Ekim, Kasım ve Aralık aylarının sonuna ertelenmiştir. Ayın son günü haftasonuna denk geldiği takdirde takip eden iş günü, ödeme için son gündür. 65 yaş üstü vatandaşlar için beyanname vermek için son tarihin gelmiş olmasına rağmen sokağa çıkma yasağının devam etmesi halinde, ilgili beyannamelerin verilmesinin son tarihi sokağa çıkma yasağının bitimini takiben 15 gün sonrası olacaktır.
 
Kredi Kartı ile Vergi Ödeme
Aşağıdaki vergi türlerinden 50.000 TL’ye kadar olan borçlar kredi kartları ile ödenebilecek.
  • Yıllık Gelir Vergisi
  • Kurum Geçici Vergi
  • Kurumlar Vergisi
  • Gelir Geçici Vergi
  • KDV Tevkifatı
  • Gerçek Usulde KDV
  • Hasılat Esaslı KDV
  • Gelir Vergisi Stopajı (Muhtasar)
  • Zirai Kazanç Gelir Vergisi

[/md_text]

[md_blog blog_post_number=”20″ calendar_description=”” blog_category=”koranavirüs” blog_category_separator5=”” blog_forground_color_separator6=”” blog_bg=”6210″]